Menu

اخبار

21
رئیس اداره حفاظت محیط زیست میاندوآب خبر داد : درچند روز اخیر گشت های ویژه ای جهت پایش و کنترل منطقه حفاظت شده تالاب سد نوروزلوی میاندوآب جهت بررسی هرگونه تخریب و تصرف ؛ انجام شده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی گفت : بعضاً عده ای سودجو در صدد تخریب و تصرف اراضی ملی می باشند ؛بر همین اساس با تشکیل اکیپی از نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان میاندوآب در طول چند روز اخیر گشت های گسترده ای در سطح منطقه حفاظت شده تالاب سد نوروزلو آغاز شد که چند مورد تخریب و تصرف شناسایی شده و تاکنون دو پرونده در این زمینه تشکیل شده و جهت صدور حکم به مقامات قضایی ارجاع شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست میاندوآب: اضافه کرد عرصه این دوفقره تخریب بالغ بر 6 هکتار بوده و در بخشی از آن به پوشش گیاهی نیز آسیب وارد شده است.
وی همچنین گفت:در جریان این تخلف با حضومامورین نیروی انتظامی طی حکم قضایی ادوات کار متخلفین شامل یک دستگاه تراکتور و گاوآهن ضبط شد.
وي با بيان اينكه حفاظت از تنوع زيستي در مناطق تحت مديريت بر عهده سازمان حفاظت محيط زيست است، گفت:بر اساس قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست الزاما بايد موضوع تخريب و تصرف و تجاوز به اراضي ،جنگل ها و مراتع در مناطق چهارگانه از بدو امر تا صدور حكم قضائي توسط سازمان محیط زیست پيگيري شود.
وی همپوشانی منطقه با روستاهای متراکم،نیازهای معیشتی و نگاه سنتی مردم بومی به منطقه را ازمهم ترین چالشهای مدیریت آن دانست و ابراز داشت اجرای برنامه های مشارکتی با مردم و تشکلها ،تأمین نیرو،امکانات و وجود پاسگاه محیطبانی در این منطقه از راه حلهای مهم در مدیریت بهینه منطقه حفاظت شده می باشد..
بقالی بیان داشت منطقه حفاظت شده تالاب سد نوروزلو با مساحت تقریبی 1100 هکتار در قسمت شرقی شهرستان میاندوآب قرار گرفته که از سمت جاده میاندوآب شاهین دژ و جاده روستایی میاندوآب -گوگجلو قابل دسترسی است . دریاچه کوچک پشت سد انحرافی نوروزلو،تالابهای اطراف آن سبب پیدایش پوشش گیاهی نیزار،چگنزار ،گز و درختان بید شده است و وجود تپه ماهورهای کوچک در این حوزه مناظر بسیار بدیعی را در این منطقه خلق کرده است.این منطقه زیستگاه گونه های پرندگان آبزی و کنار آبزی ،شکاری و پستاندارنی از جمله خوک،روباه،خرگوش و گرگ می باشد.

Post Rating

Comments

There are currently no comments, be the first to post one!

Post Comment

نام

ایمیل

وب سایت