Menu

اخبار

18
رییس اداره حفاظت محیط زیست سردشت گفت: این شهرستان به علت داشتن زیستگاه های بکر و طبیعی دارای بیش از 10 گونه جانوری نادر، کمیاب و در معرض انقراض است.خالد بایزیدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از جمله این گونه های کمیاب می توان به سمندر کردستانی، خرس قهوه ای، سنجاب زرد ایرانی، گراز وحشی و لاک پشت مهمیزی اشاره کرد.
وی بیان کرد: سردشت یکی از متنوع ترین زیستگاه های گونه های گیاهی و جانوری را در آذربایجان غربی دارد به طوری که تنوع زیستی در این شهرستان به نسبت سایر شهرهای استان بیشتر است.
وی اضافه کرد: باید با مشارکت عموم مردم، دستگاه های اجرایی و سازمان های مردم نهاد با احساس مسوولیتی مضاعف در راستای حفاظت از این تنوع زیستی کم نظیر و متنوع به بهترین نحو حراست کرد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست سردشت با اشاره به سرشماری پرندگان در سال جاری اظهار داشت: پیش بینی می شود با توجه به آبگیری مخزن سد سردشت به عنوان یک زیستگاه مهم و اساسی آمار جمعیتی پرندگان در این شهرستان در مقایسه با سال قبل 50 درصد افزایش داشته باشد.
به گزارش ایرنا سردشت دارای 150 هزار هکتار مساحت است که یک منطقه حفاظت شده به مساحت 11 هزار هکتار را نیز در شهر میرآباد در خود جای داده است.
این شهرستان با 90 هزار هکتار جنگل و 30 هزار هکتار مرتع بیشترین جنگل های آذربایجان غربی را داراست؛ جنگل های سردشت با 85 هزار هکتار مساحت جزو جنگل های زاگرس شمالی و در طول بیش از 50 هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی دارای اهمیت زیادی است.
مهم ترین گونه های گیاهی سطح شهرستان بلوط ایرانی، بنه، بادام وحشی، گلابی وحشی و سرو کوهی و بیش از صد گونه دیگر است.

Post Rating

Comments

There are currently no comments, be the first to post one!

Post Comment

نام

ایمیل

وب سایت