Menu

اخبار

18
    سرپرست اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت: زندگی مردم روستای «کانی رش» این شهرستان در طی سال های اخیر با زندگی لک لک های مهاجر که این روستا را برای سکونت انتخاب می کنند، عجین شده است.

[عجین شدن زندگی مردم در روستای «کانی رش» بوکان با لک لک ها]

رحیم عبدالکریمی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به انتشار تصاویری در فضای مجازی که در آن مردم این روستا هنگام لانه سازی لک لک ها در ساخت لانه به این پرندگان کمک می کنند، اظهار داشت: اینکه لک لک ها از حضور روستاییان در کنار خود احساس امنیت می کنند، نشانه بسیار خوبی برای دوستداران محیط زیست است.
وی افزود: کمک به لانه سازی لک لک ها در این روستا نشان از نهادینه شدن فرهنگ غنی زیست محیطی در بین مردم این روستا و دیگر روستاهایی به شمار می رود که این پرنده در آنجا حضور یافته است.
وی گفت: در این تصاویر چوب های که توسط لک لک به محل ساخت لانه آورد شده است، به پایان می افتد و مردم روستا چوب های افتاده و دیگر چوب های نزدیک لانه را برای لک لک پرتاب و این پرنده نیز با شگرد خاصی از این چوب ها برای ساخت لانه اش استفاده می کند.
عبدالکریمی اضافه کرد: این حرکت از طرف اهالی روستا نشان از اهمیت دادن به محیط زیست و حیات وحش بوده و مورد تمجید دوستداران پرندگان در فضاهای مجازی قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا، این همزیستی طی چندین دهه اخیر به وجود آمده و موجب شده است تا مردم در حراست از این پرنده و فراهم کردن محیطی امن برای زندگی آن تمام توان خود را بکار گیرند.
این رفاقت دیرینه بین پرندگان و مردم این دیار حتی باعث شد تا چند سال قبل یکی از روستاییان مهاباد در حین کمک به این پرنده و هنگام بالا رفتن از یک تیر چراغ برق جان خود را از دست دهد.
لک لک، پرنده‌ای بزرگ با پاها و گردن دراز و منقار بلند و راست است که آهسته به پرواز در می‌آید و در حال پرواز پاها و گردن را به صورت کشیده و اندکی رو به پایین نگه می‌دارد.
لک لک با نام علمی ciconia ciconia پرنده ای از تیره لک لکیان است که 102 سانتی متر طول دارد و در زمره بزرگترین پرندگان زمین زی است.
روستای کانی رش در 25 کیلومتری غرب بوکان و در مسیر جاده بوکان مهاباد واقع شده است.

Post Rating

Comments

There are currently no comments, be the first to post one!

Post Comment

نام

ایمیل

وب سایت